2014 Subaru Outback 3.6R Limited
The 2014 Subaru Outback 3.6R Limited is a 256-hp flat-6 SUV with a 5-speed electronic automatic and all-wheel drive. It starts at $32,095 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,095 ($44,068 *) |
| MSRP with Destination | $32,920 ($45,201 *) |
| Destination Charge | $825 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-6 (BOXER) 3.6L DOHC |
| Horsepower | 256 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 247 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC, Dual AVCS (intake & exhaust) |
| Bore and Stroke | 92.0 x 91.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential MFI, multi-spray injectors, ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | VTD AWD, planetary gear center differential, electronically controlled hydraulic transfer clutch (45:55 front/rear torque split) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronic automatic (paddle shifters) |
| 1st Gear | 3.54 |
| 2nd Gear | 2.264 |
| 3rd Gear | 1.471 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.834 |
| Reverse | 2.37 |
| Final Drive | 3.083 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Engine cradle, MacPherson struts w/ internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe and stabilizer bar |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/60R17 all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189 in |
| Width | 71.7 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 107.9 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 22.2° |
| Cargo Volume | 34.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,648 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars