2015 Subaru Forester 2.0XT Premium CVT
The 2015 Subaru Forester 2.0XT Premium CVT is a 250-hp 2.0-liter turbocharged SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder BOXER (DOHC), turbocharged and intercooled, aluminum block and heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 250 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2000-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven camshafts, Dual Active Valve Control System (DAVCS) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI), electronic throttle control; turbocharger with intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with SI-DRIVE (6-speed I/S mode; 8-speed S Sharp mode) |
| 1st Gear | 3.505 |
| 2nd Gear | 2.27 |
| 3rd Gear | 1.752 |
| 4th Gear | 1.417 |
| 5th Gear | 1.17 |
| 6th Gear | 0.968 |
| 7th Gear | 0.785 |
| 8th Gear | 0.611 |
| Reverse | 2.345 |
| Final Drive | 4.11 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (93 AKI) recommended for maximum performance |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R18 97H M+S all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 97H M+S all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 34.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,622 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.4 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |