2015 Subaru Impreza 2.0i CVT
The 2015 Subaru Impreza 2.0i CVT is a 148-hp 2.0-liter sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $19,195 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,195 ($26,322 *) |
| MSRP with Destination | $19,990 ($27,412 *) |
| Destination Charge | $795 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder horizontally opposed SUBARU BOXER, naturally aspirated, alloy block and heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 148 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 145 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven, 4 valves/cylinder, Dual AVCS on intake and exhaust camshafts, tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84 x 90 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Symmetrical All-Wheel Drive standard on all models |
| Differential Type | Active AWD, electronically managed continuously variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT |
| 1st Gear | 3.421 |
| 2nd Gear | 2.155 |
| 3rd Gear | 1.581 |
| 4th Gear | 1.149 |
| 5th Gear | 0.848 |
| 6th Gear | 0.589 |
| Reverse | 3.502 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs (no rear stabilizer bar) |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | No |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.9-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8-in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6 in. steel, full wheel covers |
| Wheels Rear | 15 x 6 in. steel, full wheel covers |
| Tires Front | 195/65R15 |
| Tires Rear | 195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.5 in |
| Width | 68.5 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 104.1 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 12 ft³ |
| Curb Weight | 3,032 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars