2016 Subaru Forester 2.5i Touring CVT
The 2016 Subaru Forester 2.5i Touring CVT is a 170-hp flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $30,795 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,795 ($41,702 *) |
| MSRP with Destination | $31,645 ($42,853 *) |
| Destination Charge | $850 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.5L DOHC |
| Horsepower | 170 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 174 lb-ft @ 4100 rpm |
| Valvetrain | DOHC, AVCS (intake camshafts only) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential MFI, cylinder head-mounted injectors, ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active AWD, electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone w/ pillow ball joint mount, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in. ventilated, dual-piston caliper |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid disc, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R18 97H all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 97H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 34.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,444 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.4 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars