2016 Subaru Impreza 2.0i 4-Door 5MT
The 2016 Subaru Impreza 2.0i 4-Door 5MT is a 148-hp sedan with a 5-speed manual and all-wheel drive. It is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 148 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4200 rpm |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC; 4 valves per cylinder; Dual Active Valve Control System (DAVCS) — intake and exhaust camshafts; tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84 x 90mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI); Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Continuous AWD — viscous-coupling locking center differential) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual with Incline Start Assist |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.738 |
| Reverse | 3.333 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts; lower L-arms; coil springs; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0 in. steel with full wheel covers |
| Wheels Rear | 15 x 6.0 in. steel with full wheel covers |
| Tires Front | 195/65R15 |
| Tires Rear | 195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.5 in |
| Width | 68.5 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 104.1 in |
| Front Track | 59.4 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 12 ft³ |
| Curb Weight | 2,955 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 43.5 in |
| Legroom Rear | 35.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 54.2 in |
| Hip Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Rear | 53.1 in |