2016 Subaru Outback 2.5i
The 2016 Subaru Outback 2.5i is a 175-hp SUV with a lineartronic® cvt and all-wheel drive. It starts at $24,995 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,995 ($33,847 *) |
| MSRP with Destination | $25,845 ($34,998 *) |
| Destination Charge | $850 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed DOHC 4-cylinder SUBARU BOXER® (naturally aspirated); aluminum heads and block |
| Horsepower | 175 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 174 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven camshafts, Active Valve Control System (AVCS) on intake valves |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI), cylinder head direct-mount multi-spray injectors, Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical Active Torque Split All-Wheel Drive with electronically managed CVT hydraulic transfer clutch; X-Mode, Hill Descent Control, Hill Start Assist, Active Torque Vectoring |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic® CVT with 6-speed manual mode and steering wheel paddle shifters (ratio range: 3.581–0.570) |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.885 |
| 6th Gear | 0.618 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | Engine cradle, MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.8-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7-in. steel with wheel covers |
| Wheels Rear | 17 x 7-in. steel with wheel covers |
| Tires Front | 225/65R17 all-season |
| Tires Rear | 225/65R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.6 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.4° |
| Departure Angle | 22.7° |
| Cargo Volume | 35.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,593 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 38.1 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars