2017 Subaru Impreza 2.0i Premium Sedan
The 2017 Subaru Impreza 2.0i Premium Sedan is a 152-hp sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $21,195 MSRP and is rated at 32 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,195 |
| MSRP with Destination | $22,015 |
| Destination Charge | $820 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC; 4 valves per cylinder; Dual Active Valve Control System (DAVCS) — intake and exhaust camshafts; tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84 x 90mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection; Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active AWD — electronically controlled variable transfer clutch; standard on all models) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 7-speed manual mode and steering wheel paddle shift switches |
| 1st Gear | 3.439 |
| 2nd Gear | 2.059 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1.044 |
| 5th Gear | 0.805 |
| 6th Gear | 0.637 |
| 7th Gear | 0.532 |
| Reverse | 3.522 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts; lower L-arms; coil springs; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball-joint mount; coil springs; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 in. aluminum alloy, silver finish |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 in. aluminum alloy, silver finish |
| Tires Front | 205/55R16 89V all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 89V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.1 in |
| Width | 70 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 12.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,073 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |