2017 Subaru Outback 3.6R Limited
The 2017 Subaru Outback 3.6R Limited is a 256-hp SUV with a high-torque lineartronic cvt w/ 6-speed manual mode, paddle shifters and all-wheel drive. It starts at $34,995 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,995 |
| MSRP with Destination | $35,870 |
| Destination Charge | $875 |
| Engine | |
| Engine Type | H6 3.6L DOHC Boxer (naturally aspirated) |
| Horsepower | 256 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 247 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC; chain-driven; DAVCS on intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 92 x 91 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Sequential MFI; multi-spray injectors; ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split) |
| Differential Type | Active Torque Split AWD; electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | High-torque Lineartronic CVT w/ 6-speed manual mode, paddle shifters |
| 1st Gear | 3.105 |
| 2nd Gear | 1.983 |
| 3rd Gear | 1.454 |
| 4th Gear | 1.057 |
| 5th Gear | 0.779 |
| 6th Gear | 0.542 |
| Reverse | 3.018 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7.0 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/60R18 all-season |
| Tires Rear | 225/60R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.6 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.4° |
| Departure Angle | 22.7° |
| Cargo Volume | 35.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,847 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 38.1 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |