2018 Subaru Forester 2.5i 6MT
The 2018 Subaru Forester 2.5i 6MT is a 170-hp SUV with a 6-speed manual and all-wheel drive. It starts at $22,795 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,795 |
| MSRP with Destination | $23,710 |
| Destination Charge | $915 |
| Engine | |
| Engine Type | H4 2.5L DOHC Boxer (naturally aspirated) |
| Horsepower | 170 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 174 lb-ft @ 4100 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); AVCS on intake |
| Bore and Stroke | 94 x 90 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential MFI; cylinder head-mounted injectors; ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Differential Type | Continuous AWD; viscous-coupling locking center differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.78 |
| 6th Gear | 0.695 |
| Reverse | 3.636 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball joint mount, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in. steel with full wheel cover |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in. steel with full wheel cover |
| Tires Front | 225/60R17 98H M+S all-season |
| Tires Rear | 225/60R17 98H M+S all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 34.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,322 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.4 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |