2018 Subaru Forester 2.0XT Touring CVT
The 2018 Subaru Forester 2.0XT Touring CVT is a 250-hp turbocharged SUV with a lineartronic cvt; si-drive; paddle shifters and all-wheel drive. It starts at $36,090 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,090 |
| MSRP with Destination | $37,005 |
| Destination Charge | $915 |
| Engine | |
| Engine Type | H4 2.0L DOHC Boxer turbocharged (twin-scroll turbo + intercooler) |
| Horsepower | 250 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2000–4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); DAVCS on intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 86 x 86 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | GDI; ETC; turbocharger with intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Differential Type | Active AWD; electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT; SI-DRIVE (6-speed I/S mode; 8-speed S# mode); paddle shifters |
| 1st Gear | 3.505 |
| 2nd Gear | 2.522 |
| 3rd Gear | 1.94 |
| 4th Gear | 1.527 |
| 5th Gear | 1.201 |
| 6th Gear | 0.976 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.664 |
| Reverse | 2.345 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 93 AKI recommended |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball joint mount, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.0 in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R18 97H M+S all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 97H M+S all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 61.1 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 34.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,717 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.4 in |
| Headroom Rear | 39.8 in |
| Legroom Front | 43 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53 in |