2018 Subaru Impreza 2.0i 5-Door 5MT
The 2018 Subaru Impreza 2.0i 5-Door 5MT is a 152-hp 2.0-liter sedan with a 5-speed manual and all-wheel drive. It starts at $18,995 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,995 |
| MSRP with Destination | $19,855 |
| Destination Charge | $860 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder BOXER (DOHC), aluminum block and heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven camshafts, Dual Active Valve Control System (DAVCS), 4 valves/cylinder |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.738 |
| Reverse | 3.333 |
| Final Drive | 4.11 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball-joint mount, coil springs |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 in. steel, full wheel cover |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 in. steel, full wheel cover |
| Tires Front | 205/55R16 89V all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 89V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 70 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,985 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |