2019 Subaru Ascent Premium
The 2019 Subaru Ascent Premium is a 260-hp 2.4-liter turbocharged flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $34,195 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,195 |
| MSRP with Destination | $35,170 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 Twin-Scroll Turbo BOXER |
| Displacement | 2.387 L |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, DAVCS (intake camshafts) |
| Bore and Stroke | 94 x 86 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical AWD |
| Differential Type | Active Torque Split (electronically controlled) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT (8-speed manual mode) |
| 1st Gear | 3.227 |
| 2nd Gear | 2.1 |
| 3rd Gear | 1.535 |
| 4th Gear | 1.191 |
| 5th Gear | 0.933 |
| 6th Gear | 0.749 |
| 7th Gear | 0.602 |
| 8th Gear | 0.467 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.1 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J aluminum alloy |
| Tires Front | 245/60R18 105H all-season |
| Tires Rear | 245/60R18 105H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.8 in |
| Width | 76 in |
| Height | 71.6 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,447 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.3 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 61.1 in |
| Shoulder Room Rear | 60.3 in |
| Hip Room Front | 57.7 in |
| Hip Room Rear | 57.5 in |