2019 Subaru Forester Sport
The 2019 Subaru Forester Sport is a 182-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Subaru Symmetrical AWD) |
| Differential Type | Active Torque Split AWD with electronically managed continuously variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with driver-selectable 7-speed manual mode and steering-wheel paddle shifters |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7-in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7-in. aluminum alloy |
| Tires Front | 225/55R18 98H all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 98H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.1 in |
| Width | 71.5 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 22.9° |
| Departure Angle | 24.6° |
| Cargo Volume | 35.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,531 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.2 in |
| Shoulder Room Rear | 57.2 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |