2019 Subaru Outback 2.5i
The 2019 Subaru Outback 2.5i is a 175-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $26,345 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,345 |
| MSRP with Destination | $27,320 |
| Destination Charge | $975 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 175 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 174 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC; Active Valve Control System (AVCS) — intake valves |
| Bore and Stroke | 94 x 90mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI) with cylinder head direct-mount multi-spray injectors; Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split AWD — electronically managed variable hydraulic transfer clutch; continuously varies front-to-rear torque split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 6-speed manual mode and steering wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 3.581 |
| 2nd Gear | 2.262 |
| 3rd Gear | 1.658 |
| 4th Gear | 1.208 |
| 5th Gear | 0.885 |
| 6th Gear | 0.618 |
| Reverse | 3.667 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts; lower L-arms; coil springs; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. alloy, silver finish |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. alloy, silver finish |
| Tires Front | 225/65R17 |
| Tires Rear | 225/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.9 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.4° |
| Departure Angle | 22.7° |
| Cargo Volume | 35.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,624 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 38.9 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 38.1 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |