2020 Subaru Ascent Base
The 2020 Subaru Ascent Base is a 260-hp 2.4-liter turbocharged SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $31,995 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,995 |
| MSRP with Destination | $33,005 |
| Destination Charge | $1,010 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder horizontally opposed SUBARU BOXER, twin-scroll turbocharged, aluminum block and heads, intercooler |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven, 4 valves/cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake camshafts, tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 94 x 86 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Symmetrical All-Wheel Drive, Active Torque Split with X-MODE and Hill Descent Control |
| Differential Type | Active Torque Split, electronically controlled variable transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT (continuously variable) with selectable 8-speed manual shift mode and paddle shifters |
| 1st Gear | 3.227 |
| 2nd Gear | 2.1 |
| 3rd Gear | 1.535 |
| 4th Gear | 1.191 |
| 5th Gear | 0.933 |
| 6th Gear | 0.749 |
| 7th Gear | 0.602 |
| 8th Gear | 0.467 |
| Reverse | 3.136 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar; liquid-filled rubber engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.1-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0-in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in. x 7.5 J aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18-in. x 7.5 J aluminum alloy |
| Tires Front | 245/60R18 105H all-season |
| Tires Rear | 245/60R18 105H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.8 in |
| Width | 76 in |
| Height | 71.6 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,430 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.3 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 61.1 in |
| Shoulder Room Rear | 60.3 in |
| Hip Room Front | 57.7 in |
| Hip Room Rear | 57.5 in |