2021 Subaru Forester Sport
The 2021 Subaru Forester Sport is a 182-hp flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $29,395 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,395 |
| MSRP with Destination | $30,445 |
| Destination Charge | $1,050 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.5L DOHC |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cyl., DAVCS (intake & exhaust), tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 7-speed manual mode (paddle shifters), dual X-MODE |
| 1st Gear | 3.601 |
| 2nd Gear | 2.323 |
| 3rd Gear | 1.647 |
| 4th Gear | 1.241 |
| 5th Gear | 0.979 |
| 6th Gear | 0.746 |
| 7th Gear | 0.557 |
| Reverse | 3.689 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in. aluminum alloy, black finish |
| Wheels Rear | 18 x 7 in. aluminum alloy, black finish |
| Tires Front | 225/55R18 98H all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 98H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.1 in |
| Width | 71.5 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 22.9° |
| Departure Angle | 24.6° |
| Cargo Volume | 31.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,537 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.2 in |
| Shoulder Room Rear | 57.2 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |