2021 Subaru Impreza Sport CVT
The 2021 Subaru Impreza Sport CVT is a 152-hp 2.0-liter sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $23,595 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,595 |
| MSRP with Destination | $24,520 |
| Destination Charge | $925 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder horizontally opposed SUBARU BOXER, naturally aspirated, aluminum block and heads |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven, 4 valves/cylinder, Dual AVCS on intake and exhaust camshafts, tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84 x 90 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Symmetrical All-Wheel Drive standard on all models |
| Differential Type | Active AWD, electronically controlled variable transfer clutch; Active Torque Vectoring |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 7-speed manual shift mode and paddle shifters |
| 1st Gear | 3.44 |
| 2nd Gear | 2.059 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1.044 |
| 5th Gear | 0.805 |
| 6th Gear | 0.637 |
| 7th Gear | 0.532 |
| Reverse | 3.524 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular, 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar; anti-dive geometry |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball-joint mount, coil springs, stabilizer bar; sport-tuned Stablex dampers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8-in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/40R18 88V all-season |
| Tires Rear | 225/40R18 88V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.1 in |
| Width | 70 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 12.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,142 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |