2022 Subaru Forester Limited
The 2022 Subaru Forester Limited is a 182-hp SUV with a lineartronic® cvt and all-wheel drive. It starts at $31,875 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,875 |
| MSRP with Destination | $33,000 |
| Destination Charge | $1,125 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder SUBARU BOXER® |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake & exhaust camshafts |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 mm (3.70 x 3.54 in.) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic® CVT with 7-speed manual mode and steering wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 3.601 |
| 2nd Gear | 2.323 |
| 3rd Gear | 1.647 |
| 4th Gear | 1.241 |
| 5th Gear | 0.979 |
| 6th Gear | 0.746 |
| 7th Gear | 0.556 |
| Reverse | 3.689 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0-in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7.0-in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/55R18 98H all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 98H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.7 in |
| Width | 71.5 in |
| Height | 68.1 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 24.6° |
| Cargo Volume | 26.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,552 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.2 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |