2022 Subaru Impreza 5-Door Base 5MT
The 2022 Subaru Impreza 5-Door Base 5MT is a 152-hp sedan with a 5-speed manual and all-wheel drive. It starts at $19,295 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,295 |
| MSRP with Destination | $20,255 |
| Destination Charge | $960 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS), tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Subaru Symmetrical AWD) |
| Differential Type | Continuous AWD with viscous-coupling locking center differential; nominal 50:50 torque split |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.455 |
| 2nd Gear | 1.889 |
| 3rd Gear | 1.296 |
| 4th Gear | 0.972 |
| 5th Gear | 0.738 |
| Reverse | 3.333 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar (Stablex dampers on CVT) |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball-joint mount, coil springs |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8-in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5-in. steel, full wheel cover |
| Wheels Rear | 16 x 6.5-in. steel, full wheel cover |
| Tires Front | 205/55R16 89V all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 89V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 70 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,989 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |