2022 Subaru Outback Limited
The 2022 Subaru Outback Limited is a 182-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $33,595 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,595 |
| MSRP with Destination | $34,720 |
| Destination Charge | $1,125 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder BOXER; aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | Chain-driven DOHC; Dual Active Valve Control System (DAVCS) — intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 94 x 90mm (3.70 x 3.54 in.) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection (DFI); Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split AWD — electronically managed variable hydraulic transfer clutch; continuously varies front-to-rear torque split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed manual mode and steering wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.6 |
| 3rd Gear | 1.827 |
| 4th Gear | 1.377 |
| 5th Gear | 1.061 |
| 6th Gear | 0.836 |
| 7th Gear | 0.668 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, aluminum lower L-arms, coil springs and stabilizer bar; liquid-filled engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone; coil springs; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7 in. aluminum alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/60R18 100H all-season |
| Tires Rear | 225/60R18 100H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.3 in |
| Width | 73 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.6° |
| Departure Angle | 21.7° |
| Cargo Volume | 32.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,730 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.7 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |