2023 Subaru Impreza Base 5-door CVT
The 2023 Subaru Impreza Base 5-door CVT is a 152-hp sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $21,595 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,595 |
| MSRP with Destination | $22,615 |
| Destination Charge | $1,020 |
| Engine | |
| Engine Type | H4 2.0L DOHC Boxer (horizontally opposed 4-cylinder) |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); DAVCS on intake and exhaust camshafts |
| Bore and Stroke | 84 x 90 mm |
| Injection Type | Direct injection (DI); electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive |
| Differential Type | Active AWD; electronically controlled variable transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT (Low shift mode) |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs |
| Rear Suspension | Double wishbone with pillow ball-joint mount, coil springs |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | N/A |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.8 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 in. steel, full wheel cover |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 in. steel, full wheel cover |
| Tires Front | 205/55R16 89V all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 89V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 70 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,058 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.7 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.2 in |