2023 Subaru Outback Limited
The 2023 Subaru Outback Limited is a 182-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $35,295 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,295 |
| MSRP with Destination | $36,520 |
| Destination Charge | $1,225 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Subaru Symmetrical AWD) |
| Differential Type | Active Torque Split AWD with electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed manual mode and steering-wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.6 |
| 3rd Gear | 1.827 |
| 4th Gear | 1.377 |
| 5th Gear | 1.061 |
| 6th Gear | 0.836 |
| 7th Gear | 0.668 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts with internal rebound springs, aluminum lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8-in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7-in. alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7-in. alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/60R18 100H all-season |
| Tires Rear | 225/60R18 100H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 73 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.6° |
| Departure Angle | 21.7° |
| Cargo Volume | 32.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,735 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |