2024 Subaru Ascent Onyx Edition Limited
The 2024 Subaru Ascent Onyx Edition Limited is a 260-hp turbocharged SUV with a lineartronic® cvt and all-wheel drive. It starts at $46,595 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,595 |
| MSRP with Destination | $47,890 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Horizontally opposed 4-cylinder SUBARU BOXER® with twin-scroll turbocharger and intercooler |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake camshafts |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 mm (3.70 x 3.39 in.) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic® CVT with 8-speed manual mode and steering wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 3.49 |
| 2nd Gear | 2.497 |
| 3rd Gear | 1.788 |
| 4th Gear | 1.381 |
| 5th Gear | 1.065 |
| 6th Gear | 0.83 |
| 7th Gear | 0.653 |
| 8th Gear | 0.506 |
| Reverse | 3.394 |
| Final Drive | 4.444 |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, liquid-filled rubber engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.1-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.0-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5J aluminum alloy, black finish |
| Wheels Rear | 20 x 7.5J aluminum alloy, black finish |
| Tires Front | 245/50R20 102H all-season |
| Tires Rear | 245/50R20 102H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.8 in |
| Width | 76 in |
| Height | 71.6 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 17.6° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 17.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,570 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 61.1 in |
| Shoulder Room Rear | 60.3 in |
| Hip Room Front | 57.8 in |
| Hip Room Rear | 57.2 in |