2024 Subaru Forester Wilderness
The 2024 Subaru Forester Wilderness is a 182-hp SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $34,720 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,720 |
| MSRP with Destination | $36,015 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cyl. horizontally opposed BOXER; aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC; chain-driven camshafts; 4 valves/cyl.; Dual Active Valve Control System (DAVCS) on intake and exhaust; tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection; electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split with electronically managed continuously variable hydraulic transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed driver-selectable manual shift mode and steering wheel paddle shift controls |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.628 |
| 3rd Gear | 1.911 |
| 4th Gear | 1.49 |
| 5th Gear | 1.166 |
| 6th Gear | 0.914 |
| 7th Gear | 0.717 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 4.111 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, 87 AKI minimum |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. aluminum alloy, matte black finish |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. aluminum alloy, matte black finish |
| Tires Front | Yokohama Geolandar A/T 225/60R17 99T all-terrain |
| Tires Rear | Yokohama Geolandar A/T 225/60R17 99T all-terrain |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.7 in |
| Width | 72.2 in |
| Height | 68.9 in |
| Wheelbase | 104.9 in |
| Front Track | 61.4 in |
| Rear Track | 61.4 in |
| Ground Clearance | 9.2 in |
| Approach Angle | 23.5° |
| Departure Angle | 25.4° |
| Cargo Volume | 28.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,620 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 43.3 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.2 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |