2024 Subaru Impreza Base
The 2024 Subaru Impreza Base is a 152-hp sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $22,995 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,995 |
| MSRP with Destination | $24,085 |
| Destination Charge | $1,090 |
| Engine | |
| Engine Type | H4 2.0L DOHC Boxer (horizontally opposed 4-cylinder) |
| Horsepower | 152 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 145 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); DAVCS on intake camshafts; tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 mm (3.31 x 3.54 in.) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct injection (DI); electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — Subaru Symmetrical All-Wheel Drive (ACT-4 Active Torque Split) |
| Differential Type | ACT-4 Active Torque Split AWD; electronically controlled variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT (low shift mode) |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts, lower L-arms, coil springs, dampers, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, dampers, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 in. steel with full wheel cover |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 in. steel with full wheel cover |
| Tires Front | 205/55R16 99H all-season |
| Tires Rear | 205/55R16 99H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 58.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,171 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |