2024 Subaru Outback Base
The 2024 Subaru Outback Base is a 182-hp flat-4 SUV with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $28,895 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,895 |
| MSRP with Destination | $30,190 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.5L DOHC |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC, DAVCS (intake & exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct injection, ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed manual mode (paddle shifters) |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.6 |
| 3rd Gear | 1.827 |
| 4th Gear | 1.377 |
| 5th Gear | 1.061 |
| 6th Gear | 0.836 |
| 7th Gear | 0.668 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts w/ internal rebound springs, aluminum lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, liquid-filled engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated rotor, dual-piston caliper |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated rotor, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/65R17 102H all-season |
| Tires Rear | 225/65R17 102H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 74.2 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 8.7 in |
| Approach Angle | 18.2° |
| Departure Angle | 21.7° |
| Cargo Volume | 32.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,641 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |