2024 Subaru Outback Wilderness
The 2024 Subaru Outback Wilderness is a 260-hp turbocharged flat-4 SUV with a high-torque lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $39,960 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,960 |
| MSRP with Destination | $41,255 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.4L DOHC Turbo |
| Boost Pressure | 14.5 psi |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft @ 2000–4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, DAVCS (intake & exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct injection, ETC, twin-scroll turbocharger, intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | High-torque Lineartronic CVT with 8-speed manual mode (paddle shifters) |
| 1st Gear | 3.49 |
| 2nd Gear | 2.497 |
| 3rd Gear | 1.788 |
| 4th Gear | 1.381 |
| 5th Gear | 1.065 |
| 6th Gear | 0.83 |
| 7th Gear | 0.653 |
| 8th Gear | 0.506 |
| Reverse | 3.394 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts w/ internal rebound springs, aluminum lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, liquid-filled engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated rotor, dual-piston caliper |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated rotor, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. alloy, matte black finish |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. alloy, matte black finish |
| Tires Front | 225/65R17 102T Yokohama Geolandar A/T all-terrain |
| Tires Rear | 225/65R17 102T Yokohama Geolandar A/T all-terrain |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 9.5 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 23.6° |
| Cargo Volume | 32.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,922 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |