2024 Subaru Solterra Limited
The 2024 Subaru Solterra Limited is a 215-hp SUV with a single-ratio reduction transaxle and all-wheel drive. It starts at $48,495 MSRP and is rated at 102 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $48,495 |
| MSRP with Destination | $49,840 |
| Destination Charge | $1,345 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual AC synchronous permanent-magnet motors (StarDrive), 80 kW front + 80 kW rear, integral transaxles |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 249 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electronic power-controlled variable distribution via independent front/rear motors |
| Transmission | |
| Transmission | Single-ratio reduction transaxle (13.8:1) |
| Final Drive | 13.8 |
| Fuel Economy | |
| City | 111 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 102 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (CCS DC fast charge / Level 2 AC 240V) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts w/ internal rebound springs, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, dampers w/ internal rebound springs, steel lower arms w/ aero covers, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in. ventilated, dual-piston caliper |
| Rear Brake Disc | 12.5 in. ventilated, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gray w/ silver spoke inserts |
| Wheels Rear | 20 x 7.5 in. aluminum alloy, gray w/ silver spoke inserts |
| Tires Front | 235/50R20 100V all-season |
| Tires Rear | 235/50R20 100V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 23.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,431 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 35.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.4 in |
| Hip Room Rear | 44.8 in |