2025 Subaru Impreza RS
The 2025 Subaru Impreza RS is a 182-hp flat-4 sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $28,385 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,385 |
| MSRP with Destination | $29,555 |
| Destination Charge | $1,170 |
| Engine | |
| Engine Type | Flat-4 (BOXER) 2.5L DOHC |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 178 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cyl., DAVCS (intake camshafts), tumble generator valves |
| Bore and Stroke | 94.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct injection, electronic throttle control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | ACT-4 Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed manual mode (paddle shifters) |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.646 |
| 3rd Gear | 1.965 |
| 4th Gear | 1.532 |
| 5th Gear | 1.199 |
| 6th Gear | 0.939 |
| 7th Gear | 0.729 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 AKI) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts, lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, hydraulic engine mounts |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated disc, dual-piston caliper |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. ventilated disc, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7 in. aluminum alloy, dark gray finish |
| Wheels Rear | 18 x 7 in. aluminum alloy, dark gray finish |
| Tires Front | 225/40R18 88V all-season |
| Tires Rear | 225/40R18 88V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.2 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 58.3 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 20.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,275 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.3 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |