2025 Subaru Legacy Base
The 2025 Subaru Legacy Base is a 182-hp sedan with a lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $26,810 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,810 |
| MSRP with Destination | $27,980 |
| Destination Charge | $1,170 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16V 4-cylinder BOXER; aluminum cylinder block and heads |
| Horsepower | 182 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 176 lb-ft @ 4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC; chain-driven camshafts; Dual Active Valve Control System (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 94 x 90 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI) with cylinder head direct injection and Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split with electronically managed variable hydraulic transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | Lineartronic CVT with 8-speed steering wheel paddle control switches |
| 1st Gear | 4.066 |
| 2nd Gear | 2.6 |
| 3rd Gear | 1.827 |
| 4th Gear | 1.377 |
| 5th Gear | 1.061 |
| 6th Gear | 0.836 |
| 7th Gear | 0.668 |
| 8th Gear | 0.559 |
| Reverse | 4.379 |
| Final Drive | 3.7 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, 87 AKI minimum |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, aluminum lower L-arms, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5 in. alloy, black with machine finish |
| Wheels Rear | 17 x 7.5 in. alloy, black with machine finish |
| Tires Front | 225/55R17 97V all-season |
| Tires Rear | 225/55R17 97V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 59.1 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,492 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |