2025 Subaru Legacy Touring XT
The 2025 Subaru Legacy Touring XT is a 260-hp turbocharged sedan with a high-torque lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $40,110 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,110 |
| MSRP with Destination | $41,280 |
| Destination Charge | $1,170 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16V 4-cylinder BOXER; aluminum cylinder block and heads; twin-scroll turbocharger; intercooler |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft @ 2000-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC; chain-driven camshafts; Dual Active Valve Control System (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 94 x 86 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port fuel injection (MFI) with cylinder head direct injection and Electronic Throttle Control (ETC) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Symmetrical All-Wheel Drive (Active Torque Split with electronically managed variable hydraulic transfer clutch) |
| Transmission | |
| Transmission | High-torque Lineartronic CVT with 8-speed steering wheel paddle control switches |
| 1st Gear | 3.229 |
| 2nd Gear | 2.31 |
| 3rd Gear | 1.654 |
| 4th Gear | 1.278 |
| 5th Gear | 0.985 |
| 6th Gear | 0.768 |
| 7th Gear | 0.604 |
| 8th Gear | 0.468 |
| Reverse | 3.139 |
| Final Drive | 3.9 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, 87 AKI minimum |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson-type struts with internal rebound springs, aluminum lower L-arms, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Double wishbone with subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. alloy, gray with machine finish |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. alloy, gray with machine finish |
| Tires Front | 225/50R18 95V all-season |
| Tires Rear | 225/50R18 95V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 59.1 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,787 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |