2025 Subaru Outback Wilderness
The 2025 Subaru Outback Wilderness is a 260-hp turbocharged SUV with a high-torque lineartronic cvt and all-wheel drive. It starts at $41,710 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,710 |
| MSRP with Destination | $43,130 |
| Destination Charge | $1,420 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 4-cylinder horizontally opposed (BOXER); aluminum cylinder block and heads; twin-scroll turbocharger and intercooler |
| Boost Pressure | 14.5 psi |
| Horsepower | 260 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 277 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Dual Active Valve Control System (DAVCS) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct fuel injection, electronic throttle control; twin-scroll turbocharger, intercooler |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Subaru Symmetrical AWD) |
| Differential Type | Active Torque Split AWD with electronically managed variable hydraulic transfer clutch |
| Transmission | |
| Transmission | High-torque Lineartronic CVT with 8-speed manual mode and steering-wheel paddle shifters |
| 1st Gear | 3.49 |
| 2nd Gear | 2.497 |
| 3rd Gear | 1.788 |
| 4th Gear | 1.381 |
| 5th Gear | 1.065 |
| 6th Gear | 0.83 |
| 7th Gear | 0.653 |
| 8th Gear | 0.506 |
| Reverse | 3.394 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular grade, minimum 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts with internal rebound springs, aluminum lower L-arms, coil springs, stabilizer bar (raised spec for 9.5-in. clearance) |
| Rear Suspension | Double wishbone, coil springs, stabilizer bar (raised spec) |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 12.4-in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.8-in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7-in. alloy, matte black finish |
| Wheels Rear | 17 x 7-in. alloy, matte black finish |
| Tires Front | 225/65R17 102T all-terrain (Yokohama Geolandar A/T) |
| Tires Rear | 225/65R17 102T all-terrain (Yokohama Geolandar A/T) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.9 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 66.9 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 9.5 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 23.6° |
| Cargo Volume | 32.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,922 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 58.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 54.8 in |