2021 Infiniti QX50 PURE AWD
The 2021 Infiniti QX50 PURE AWD is a 268-hp turbocharged inline-4 with a xtronic® cvt and all-wheel drive. It starts at $39,950 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,950 |
| MSRP with Destination | $40,975 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder VC-Turbo (variable compression ratio), DOHC, transverse mounted; aluminum-alloy block and cylinder head |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder, Continuously Variable Valve Timing |
| Bore and Stroke | 84.0 x 88.9 mm (14.0:1 CR) – 84.0 x 90.1 mm (8.0:1 CR) |
| Compression Ratio | 8.0:1–14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Direct injection and port injection, turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic® CVT with manual shift mode and Downshift Rev Matching |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with aluminum-alloy upper arms, aluminum/steel subframe, twin-tube shock absorbers, 27 mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multilink, monotube shock absorbers, 22.5 mm stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0-in. x 1.3-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.1-in. x 0.6-in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19-in. aluminum alloy |
| Wheels Rear | 19-in. aluminum alloy |
| Tires Front | 235/55R19 all-season run-flat |
| Tires Rear | 235/55R19 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.7 in |
| Width | 74.9 in |
| Height | 66 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,968 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 53.8 in |