2022 Infiniti QX50 SENSORY FWD
The 2022 Infiniti QX50 SENSORY FWD is a 268-hp turbocharged inline-4 with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $51,650 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,650 |
| MSRP with Destination | $52,675 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | I4 2.0L DOHC VC-Turbo (turbocharged, variable compression) |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 1600-4800 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.); Continuously Variable Valve Timing |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 mm (8.0:1 CR) / 84.0 x 88.9 mm (14.0:1 CR) |
| Compression Ratio | 8.0:1 - 14.0:1 (Variable Compression) |
| Injection Type | Direct and port injection; turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with manual shift mode and Downshift Rev Matching |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with aluminum-alloy upper/lower arms and aluminum/steel subframe |
| Rear Suspension | Independent multilink |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 13.0 x 1.3 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.1 x 0.6 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5 in. aluminum alloy (silver painted and machine finished) |
| Wheels Rear | 20 x 8.5 in. aluminum alloy (silver painted and machine finished) |
| Tires Front | P255/45R20 all-season run-flat |
| Tires Rear | P255/45R20 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.7 in |
| Width | 74.9 in |
| Height | 66 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 31.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,006 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 53.8 in |