2022 Infiniti QX55 ESSENTIAL
The 2022 Infiniti QX55 ESSENTIAL is a 268-hp turbocharged with a continuously variable transmission and all-wheel drive. It starts at $51,600 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,600 |
| MSRP with Destination | $52,625 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine | |
| Engine Type | KR20DDET 2.0L VC-Turbo; 4-cylinder inline; aluminum-alloy block and heads; variable compression ratio (8.0~14.0:1); variable bore/stroke |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 4400-4800 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 mm (@ 8.1 CR) ~ 84.0 x 88.9 mm (@ 14:1 CR) |
| Compression Ratio | 8.0~14.0:1 (variable compression) |
| Injection Type | Direct injection + port injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Continuously variable transmission (CVT) with manual shift mode and Downshift Rev Matching; CVT ratio coverage 6.3:1 |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut; aluminum-alloy upper and lower aluminum/steel subframe construction; twin tube shock absorbers; 27mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link; monotube shock absorbers; 22.5mm stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted |
| Front Brake Disc | 13.0 in. x 1.3 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.1 in. x 0.6 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. machine finished aluminum alloy |
| Wheels Rear | 20 in. machine finished aluminum alloy |
| Tires Front | 255/45R20 all-season run-flat |
| Tires Rear | 255/45R20 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.3 in |
| Width | 74.9 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 23.6° |
| Cargo Volume | 26.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,021 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 53.8 in |