2023 Infiniti QX50 SENSORY FWD
The 2023 Infiniti QX50 SENSORY FWD is a 268-hp turbocharged inline-4 with a xtronic cvt and front-wheel drive. It starts at $52,800 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,800 |
| MSRP with Destination | $53,995 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 2.0L DOHC VC-Turbo (KR20DDET), variable compression ratio |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 1600-4800 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, CVVT (intake & exhaust camshafts) |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 (low CR) / 84.0 x 88.9 (high CR) |
| Compression Ratio | 8.0:1-14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Direct injection + port injection, turbocharger with intercooler, ETC |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT with manual shift mode (paddle shifters) |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (93 AKI required) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts with aluminum subframe, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multilink, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0 in. ventilated, 1.3 in. thick |
| Rear Brake Disc | 12.1 in. ventilated, 0.6 in. thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5 in. aluminum alloy, silver painted w/ machine finish |
| Wheels Rear | 20 x 8.5 in. aluminum alloy, silver painted w/ machine finish |
| Tires Front | P255/45R20 run-flat all-season |
| Tires Rear | P255/45R20 run-flat all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.7 in |
| Width | 74.9 in |
| Height | 66 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.2° |
| Departure Angle | 23.9° |
| Cargo Volume | 31.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,017 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 53.8 in |