2023 Infiniti QX55 LUXE
The 2023 Infiniti QX55 LUXE is a 268-hp 2.0-liter turbocharged with a cvt and all-wheel drive. It starts at $49,150 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,150 |
| MSRP with Destination | $50,345 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder inline, Variable Compression Turbo (VC-Turbo), KR20DDET, aluminum-alloy block and head, transverse-mounted |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 (8.1:1 CR) ~ 84.0 x 88.9 (14.0:1 CR) |
| Compression Ratio | 8.0~14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Direct injection + port injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — INFINITI Intelligent All-Wheel Drive |
| Differential Type | Electronically controlled AWD coupling |
| Transmission | |
| Transmission | CVT with manual shift mode and Downshift Rev Matching; high ratio coverage 6.3:1 |
| Reverse | 0.745 |
| Final Drive | 5.846 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, aluminum-alloy upper arms, aluminum/steel subframe, twin tube shock absorbers, 27 mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, monotube shock absorbers, 22.5 mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 27 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 22.5 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.0-in. x 1.3-in. vented disc |
| Rear Brake Disc | 12.1-in. x 0.6-in. vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20-in. dark painted and machine finished alloy |
| Wheels Rear | 20-in. dark painted and machine finished alloy |
| Tires Front | 255/45R20 all-season run-flat |
| Tires Rear | 255/45R20 all-season run-flat |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.3 in |
| Width | 74.9 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 23.6° |
| Cargo Volume | 26.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,070 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 53.8 in |