2023 Infiniti QX80 Sensory 4WD
The 2023 Infiniti QX80 Sensory 4WD is a 400-hp V8 SUV with a 7-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $87,450 MSRP and is rated at 15 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $87,450 |
| MSRP with Destination | $89,145 |
| Destination Charge | $1,695 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 32-valve V8 (VK56VD); aluminum cylinder block and heads; longitudinal |
| Horsepower | 400 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 413 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Continuous Variable Valve Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 98 x 92 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | INFINITI All-Mode 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed automatic with overdrive and manual shift mode |
| 1st Gear | 4.887 |
| 2nd Gear | 3.17 |
| 3rd Gear | 2.027 |
| 4th Gear | 1.412 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.864 |
| 7th Gear | 0.775 |
| Reverse | 4.041 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy | |
| City | 13 MPG |
| Highway | 19 MPG |
| Combined | 15 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Rear Suspension | Double wishbone |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.78-in. x 1.18-in. ventilated, dual-piston calipers |
| Rear Brake Disc | 13.78-in. x 0.79-in. ventilated, single floating calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 8-in. cast aluminum alloy |
| Wheels Rear | 22 x 8-in. cast aluminum alloy |
| Tires Front | P275/50R22 all-season |
| Tires Rear | P275/50R22 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 210.2 in |
| Width | 79.9 in |
| Height | 75.8 in |
| Wheelbase | 121.1 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 67.9 in |
| Ground Clearance | 9.2 in |
| Approach Angle | 20.9° |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 16.6 ft³ |
| Curb Weight | 6,085 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 39.6 in |
| Legroom Rear | 41 in |
| Shoulder Room Front | 63.8 in |
| Shoulder Room Rear | 63.5 in |
| Hip Room Front | 59.2 in |
| Hip Room Rear | 58.4 in |