2024 Infiniti QX60 LUXE AWD
The 2024 Infiniti QX60 LUXE AWD is a 295-hp 3.5-liter V6 SUV with a 9-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $57,700 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $57,700 |
| MSRP with Destination | $59,050 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DD DOHC 24-valve naturally aspirated V6, aluminum block and heads; transverse-mounted |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 270 lb-ft @ 4800 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24 valves (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 96.0 x 81.0 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | INFINITI Intelligent AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic with paddle shifters and shift-by-wire gear selector |
| 1st Gear | 4.713 (29 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (48 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (71 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (98 mph **) |
| 5th Gear | 1 (136 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (168 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (195 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (235 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (284 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multilink independent |
| Front Stabilizer Bar | 29 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 28.6 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.18 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.99 x 0.63 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8 in. machined aluminum alloy, dark silver finish |
| Wheels Rear | 20 x 8 in. machined aluminum alloy, dark silver finish |
| Tires Front | 255/50R20 all-season |
| Tires Rear | 255/50R20 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.2 in |
| Width | 86 in |
| Height | 69.7 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 22.5° |
| Cargo Volume | 14.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,595 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 59.7 in |
| Hip Room Front | 58.8 in |
| Hip Room Rear | 56.7 in |
** Theoretical max speed per gear at redline