2025 Infiniti QX60 PURE AWD
The 2025 Infiniti QX60 PURE AWD is a 268-hp turbocharged SUV with a 9-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $52,200 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,200 |
| MSRP with Destination | $53,550 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-valve turbocharged 4-cylinder inline (KR20DDET VC-Turbo); aluminum cylinder block and heads; transverse-mounted |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 286 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 16 valves (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 84 x 90.1 – 84 x 88.9 (variable) |
| Compression Ratio | 8.0–14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Direct injection gasoline; turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | INFINITI Intelligent AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic with paddle shifters and shift-by-wire gear selector |
| 1st Gear | 4.713 |
| 2nd Gear | 2.842 |
| 3rd Gear | 1.909 |
| 4th Gear | 1.382 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.808 |
| 7th Gear | 0.699 |
| 8th Gear | 0.58 |
| 9th Gear | 0.48 |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut, 29mm stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multilink independent, 28.6mm stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 29 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 28.6 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.78-in. x 1.18-in. ventilated, dual-piston calipers |
| Rear Brake Disc | 12.99-in. x 0.63-in. ventilated, single floating caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8-in. machined aluminum alloy, charcoal metallic finish |
| Wheels Rear | 18 x 8-in. machined aluminum alloy, charcoal metallic finish |
| Tires Front | P255/60R18 all-season |
| Tires Rear | P255/60R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.2 in |
| Width | 86 in |
| Height | 69.7 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 22.5° |
| Cargo Volume | 14.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,645 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 59.7 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 56.7 in |