2025 Infiniti QX80 LUXE 4WD
The 2025 Infiniti QX80 LUXE 4WD is a 450-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 SUV with a 9-speed automatic and four-wheel drive. It starts at $92,650 MSRP and is rated at 17 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $92,650 |
| MSRP with Destination | $94,645 |
| Destination Charge | $1,995 |
| Engine | |
| Engine Type | VR35DDTT DOHC 24-valve twin-turbocharged V6, aluminum block and heads |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 450 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 516 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves/cylinder |
| Bore and Stroke | 100.2 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | INFINITI All-Mode 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 5.425 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (53 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (78 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (106 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (143 mph **) |
| 6th Gear | 1 (175 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (202 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (245 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (292 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 19 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone, Electronic Air Suspension with Dynamic Digital Suspension dampers |
| Rear Suspension | Independent double wishbone, Electronic Air Suspension with Dynamic Digital Suspension dampers (separated) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Twin-piston swing-caliper |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.18 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.78 x 0.79 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 8.5 in. cast aluminum alloy |
| Wheels Rear | 22 x 8.5 in. cast aluminum alloy |
| Tires Front | P275/50R22 all-season |
| Tires Rear | P275/50R22 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 211.2 in |
| Width | 83.3 in |
| Height | 77.9 in |
| Wheelbase | 121 in |
| Front Track | 68.1 in |
| Rear Track | 68 in |
| Ground Clearance | 10 in |
| Approach Angle | 22.1° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 22 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 63.7 in |
| Hip Room Front | 59.9 in |
| Hip Room Rear | 59.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline