2027 Infiniti QX65 SPORT
The 2027 Infiniti QX65 SPORT is a 268-hp turbocharged inline-4 with a 9-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $55,690 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $55,690 |
| MSRP with Destination | $57,235 |
| Destination Charge | $1,545 |
| Engine | |
| Engine Type | I4 2.0L DOHC VC-Turbo (turbocharged, variable compression) |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 286 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16v (4 valves/cyl.) |
| Bore and Stroke | 84 x 90.1 mm |
| Compression Ratio | 8.0:1 - 14.0:1 (Variable Compression) |
| Injection Type | Direct injection gasoline (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD — INFINITI Intelligent All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic with paddle shifters and shift-by-wire gear selector |
| 1st Gear | 4.713 (46 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (77 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (114 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (157 mph **) |
| 5th Gear | 1 (217 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (269 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (311 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (375 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (453 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 2.466 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multilink independent |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 13.78 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.99 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.0 in. machined aluminum alloy sport-design |
| Wheels Rear | 20 x 8.0 in. machined aluminum alloy sport-design |
| Tires Front | P255/50R20 all-season |
| Tires Rear | P255/50R20 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.5 in |
| Width | 86 in |
| Height | 69.7 in |
| Wheelbase | 114.17 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.9 in |
| Ground Clearance | 5.87 in |
| Approach Angle | 14.9° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 35.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,681 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.2 in |
| Legroom Rear | 35.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.7 in |
| Shoulder Room Rear | 59.7 in |
| Hip Room Front | 58.4 in |
| Hip Room Rear | 56.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline