2017 Lexus LS 460 L AWD
The 2017 Lexus LS 460 L AWD is a 359-hp 4.6-liter V8 sedan with an aa80f 8-speed sequential shift electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1UR-FSE 4.6L V8 naturally aspirated; aluminum block and heads, DOHC 32-valve; VVT-iE (electronically controlled intake) |
| Displacement | 4.6 L |
| Horsepower | 359 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 347 lb-ft @ 4100 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve; VVT-iE (electronically controlled intake) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S direct sequential fuel injection; ETCS-i |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | AWD with TORSEN center differential; FD ratio 3.133:1 |
| Transmission | |
| Transmission | AA80F 8-speed sequential shift Electronically Controlled automatic |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.176 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link / double joint; coil spring (standard) or air spring (available on RWD and AWD; F SPORT: sport-tuned air suspension) |
| Rear Suspension | Multi-link / double joint; coil spring (standard) or air spring (available) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, four-piston calipers, power assisted (Brembo on F SPORT) |
| Rear Brake Disc | Ventilated disc, two-piston calipers, power assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5 in. aluminum alloy (std); 19 x 8.0 in. aluminum alloy (opt); 19 x 8.0 J forged alloy (F SPORT opt on LS 460 RWD) |
| Wheels Rear | 18 x 7.5 in. aluminum alloy (std); 19 x 8.0 in. aluminum alloy (opt); 19 x 8.0 J forged alloy (F SPORT opt on LS 460 RWD) |
| Tires Front | 235/50R18 all-season (std); 245/45R19 all-season or summer (opt) |
| Tires Rear | 235/50R18 all-season (std); 245/45R19 all-season or summer (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.1 in |
| Width | 73.8 in |
| Height | 58.3 in |
| Wheelbase | 121.7 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.6 in |
| Cargo Volume | 18 ft³ |
| Curb Weight | 4,695 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 43.7 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.5 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |