2017 Lexus RC 200t
The 2017 Lexus RC 200t is a 241-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with an aa81e 8-speed sport direct shift electronically controlled automatic and rear-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 8AR-FTS 2.0L I4 twin-scroll turbocharged with intercooler; aluminum block and heads, DOHC 16-valve; Dual VVT-i |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 241 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 1650–4400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 86.1 x 86.1 mm (3.39 x 3.39 in.) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct and port injected, turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Rear differential; FD ratio 3.133:1 (TORSEN limited-slip available on RC 200t & RC 350 RWD F SPORT) |
| Transmission | |
| Transmission | AA81E 8-speed Sport Direct Shift Electronically Controlled automatic with paddle shifters |
| 1st Gear | 4.596 |
| 2nd Gear | 2.724 |
| 3rd Gear | 1.863 |
| 4th Gear | 1.464 |
| 5th Gear | 1.231 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.824 |
| 8th Gear | 0.685 |
| Reverse | 4.056 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar (F SPORT: adaptive variable suspension) |
| Rear Suspension | Multilink, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.15 in. ventilated disc (std); 14.06 in. two-piece ventilated disc (F SPORT option) |
| Rear Brake Disc | 12.20 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8 in. aluminum alloy (std); 19 x 8 in. aluminum alloy (opt) |
| Wheels Rear | 18 x 8 in. aluminum alloy (std); 19 x 8 in. (AWD opt) / 19 x 9 in. (RWD F SPORT opt) |
| Tires Front | 235/45R18 all-season (std); 235/40R19 summer (opt) |
| Tires Rear | 235/45R18 all-season (std); 265/35R19 summer (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63 in |
| Cargo Volume | 10.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,737 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 50.8 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 44.9 in |