2017 Lexus RC 300 AWD
The 2017 Lexus RC 300 AWD is a 255-hp 3.5-liter V6 with an a760h 6-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FSE 3.5L V6; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; Dual VVT-i (intake and exhaust) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 255 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 236 lb-ft @ 2000–4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; Dual VVT-i (intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | AWD; FD ratio 3.769:1 |
| Transmission | |
| Transmission | A760H 6-speed Electronically Controlled automatic with intelligence (ECT-i) with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.042 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.716 |
| 6th Gear | 0.586 |
| Reverse | 3.224 |
| Final Drive | 3.769 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with high-mount upper arms, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar (F SPORT: adaptive variable suspension) |
| Rear Suspension | Multilink, coil springs, gas-filled shock absorbers, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.15 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.20 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8 in. aluminum alloy (std); 19 x 8 in. aluminum alloy (opt) |
| Wheels Rear | 18 x 8 in. aluminum alloy (std); 19 x 8 in. (AWD opt) / 19 x 9 in. (RWD F SPORT opt) |
| Tires Front | 235/45R18 all-season (std); 235/40R19 all-season (opt) |
| Tires Rear | 235/45R18 all-season (std); 235/40R19 all-season (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 107.5 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63 in |
| Cargo Volume | 10.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,891 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 34.8 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 27.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.7 in |
| Shoulder Room Rear | 50.8 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 44.9 in |