2019 Lexus ES 350
The 2019 Lexus ES 350 is a 302-hp 3.5-liter V6 sedan with an ua80e 8-speed direct shift electronically controlled automatic and front-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2GR-FKS 3.5L V6; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 302 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 267 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 2.561:1 |
| Transmission | |
| Transmission | UA80E 8-speed Direct Shift Electronically Controlled automatic |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.222 |
| Final Drive | 2.561 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut-type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing arm multilink independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc; 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5J aluminum alloy (std); 18 x 8J aluminum alloy (opt); 19 x 8J aluminum alloy (opt) |
| Wheels Rear | 17 x 7.5J aluminum alloy (std); 18 x 8J aluminum alloy (opt); 19 x 8J aluminum alloy (opt) |
| Tires Front | 215/55R17 all-season (std); 235/45R18 all-season (opt); 235/40R19 all-season (opt) |
| Tires Rear | 215/55R17 all-season (std); 235/45R18 all-season (opt); 235/40R19 all-season (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.9 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 62.9 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 16.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,649 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54.3 in |