2019 Lexus ES 300h
The 2019 Lexus ES 300h is a 176-hp 2.5-liter inline-4 sedan with a p710 electronically controlled cvt; planetary gear unit for power splitting; motor reduction ratio 3.389:1 and front-wheel drive. It is rated at 44 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | A25A-FXS 2.5L I4 Atkinson cycle hybrid; aluminum block and heads, DOHC 16-valve; VVT-iE (intake); total system output 215 hp; Ni-MH battery 204 cells, 244.8V / 29.1 kW |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 176 hp @ 5,700 rpm |
| Torque | 163 lb-ft @ 3600–5200 rpm (engine only) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; VVT-iE (intake); Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 87.4 x 103.4 mm (3.44 x 4.07 in.) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open; FD ratio 3.389:1 |
| Transmission | |
| Transmission | P710 Electronically Controlled CVT (eCVT); planetary gear unit for power splitting; motor reduction ratio 3.389:1 |
| Reverse | 4.222 |
| Final Drive | 3.389 |
| Fuel Economy | |
| City | 43 MPG |
| Highway | 45 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut-type independent suspension |
| Rear Suspension | Trailing arm multilink independent suspension |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc; 4-channel/4-sensor ABS |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.5J aluminum alloy (std); 18 x 8J aluminum alloy (opt) |
| Wheels Rear | 17 x 7.5J aluminum alloy (std); 18 x 8J aluminum alloy (opt) |
| Tires Front | 215/55R17 all-season (std); 235/45R18 all-season (opt) |
| Tires Rear | 215/55R17 all-season (std); 235/45R18 all-season (opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.9 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.4 in |
| Cargo Volume | 16.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,704 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 55 in |
| Hip Room Rear | 54.3 in |