2019 Lexus LC 500h
The 2019 Lexus LC 500h is a 295-hp 3.5-liter V6 sports coupe with a l310 multi stage hybrid; 4-speed and rear-wheel drive. It is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 8GR-FXS 3.5L V6 Atkinson cycle hybrid; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust); total system output 354 hp; Li-ion battery 84 cells, 310.8V / 650V system |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 256 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust); Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Rear differential; FD ratio 3.357:1 |
| Transmission | |
| Transmission | L310 Multi Stage Hybrid; 4-speed with integrated electric motor; planetary gear set for power splitting; RWD |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink, coil spring (adaptive variable suspension available) |
| Rear Suspension | Multilink, coil spring (adaptive variable suspension available) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 15.7 in. ventilated disc, 6-piston opposed aluminum calipers |
| Rear Brake Disc | 14.1 in. ventilated disc, 4-piston opposed aluminum calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. cast aluminum (std); 20 in. forged aluminum (opt); 21 in. forged aluminum (opt) |
| Wheels Rear | 20 in. cast aluminum (std); 20 in. forged aluminum (opt); 21 in. forged aluminum (opt) |
| Tires Front | 245/45RF20 (std run-flat); 245/40RF21 (21 in. opt run-flat) |
| Tires Rear | 275/40RF20 (std run-flat); 275/35RF21 (21 in. opt run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Cargo Volume | 4.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,435 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |