2019 Lexus LS 500 AWD
The 2019 Lexus LS 500 AWD is a 416-hp 3.5-liter turbocharged V6 sedan with an aga0 10-speed electronically controlled automatic and all-wheel drive. It is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | V35A-FTS 3.5L V6 twin-scroll turbocharged; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 416 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 442 lb-ft @ 1600–4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iE (intake) / VVT-i (exhaust) |
| Bore and Stroke | 85.6 x 100.0 mm (3.37 x 3.94 in.) |
| Compression Ratio | 10.47:1 |
| Injection Type | D-4ST (direct and port injected, turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | TORSEN limited-slip center differential; FD ratio 2.764:1 |
| Transmission | |
| Transmission | AGA0 10-speed Electronically Controlled automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.764 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | High Mount Multi-link, coil spring or air spring |
| Rear Suspension | Multi-link, coil spring or air spring |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.0 in. (357mm) ventilated disc, 4-piston (std); 15.7 in. (400mm) ventilated disc, 6-piston (F SPORT option) |
| Rear Brake Disc | 13.1 in. (335mm) ventilated disc, 2-piston (std); 14.1 in. (359mm) ventilated disc, 4-piston (F SPORT option) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5 in. aluminum alloy (std); 20 x 8.5 in. (F SPORT opt) |
| Wheels Rear | 19 x 7.5 in. aluminum alloy (std); 20 x 8.5 in. (F SPORT opt) |
| Tires Front | 245/50R19 all-season (std); 245/45R20 summer (F SPORT opt) |
| Tires Rear | 245/50R19 all-season (std); 275/40R20 summer (F SPORT opt) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Cargo Volume | 16.95 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |