2019 Lexus LS 500h AWD
The 2019 Lexus LS 500h AWD is a 295-hp 3.5-liter V6 sedan with a l310f multi stage hybrid; 4-speed and all-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 8GR-FXS 3.5L V6 Atkinson cycle hybrid; aluminum block and heads, DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust); total system output 354 hp; Li-ion battery 84 cells, 310.8V / 650V system |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 295 hp @ 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve; VVT-iW (intake) / VVT-i (exhaust); Atkinson cycle |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 mm (3.70 x 3.27 in.) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S (direct and port injected) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electric AWD; FD ratio 3.916:1 (front and rear) |
| Transmission | |
| Transmission | L310F Multi Stage Hybrid; 4-speed with integrated electric motor; planetary gear set for power splitting; electric AWD |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 1.888 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.65 |
| Final Drive | 3.916 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium 91 AKI |
| Suspension | |
| Front Suspension | High Mount Multi-link, coil spring or air spring |
| Rear Suspension | Multi-link, coil spring or air spring |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.0 in. (357mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | 13.1 in. (335mm) ventilated disc, 2-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. cast aluminum (std); 20 in. (opt) |
| Wheels Rear | 19 in. cast aluminum (std); 20 in. (opt) |
| Tires Front | 245/50RF19 (std run-flat); 245/45RF20 (opt run-flat) |
| Tires Rear | 245/50RF19 (std run-flat); 245/45RF20 (opt run-flat) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Cargo Volume | 15.185 ft³ |
| Curb Weight | 5,027 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.3 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |